Piękna okolica

TURYSTYKA AKTYWNA I ZDROWOTNA

Trasy wędrówkowe, kuracyjne i spacerowe wokół Lądka Zdroju - to jeszcze dzikie miejsca, niezadeptane, z punktami widokowymi, ciekawymi formami skalnymi, o dużych walorach przyrodniczych.

Trasy rowerowe - specjalnie oznakowane dukty leśne, przeznaczone do uprawiania turystyki rowerowej, o różnym stopniu trudności.

Wspinaczka skałkowa - ciekawe formy skałek gnejsowych, licznie występujących w okolicznych lasach pozwalają na trenowanie wspinaczki o różnym stopniu trudności.

Narciarstwo śladowe /biegowe/ - wokół Lądka Zdrój dostępnych jest ponad 80 km. oznakowanych tras stosownych do uprawiania tego sportu.

Stacja narciarska Lądek Zdrój położona jest w uzdrowiskowej części miasta Tereny zjazdowe należą do łatwych i średnio-trudnych.

Stacja narciarska Sienna niedaleko Stronia Śląskiego na zboczach Czarnej Góry i Żmijowca. Posiada 9 wyciągów narciarskich dla tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.

Jazda konna - wielbiciele koni i hippiki znajdą w pobliżu miejsce na swoją pasję: np. gospodarstwo agroturystyczne w Stójkowie oferujące jazdę konną i lekcje dla początkujących.

Pływanie kajakiem - Biała Lądecka atrakcyjna, rzeka o krystalicznie czystej wodzie, jest spływalna na odcinku od Stronia Śląskiego do ujścia do Nysy Kłodzkiej. Piękno i czystość jej wód doceniają nie tylko kajakarze ale także pstrągi i wędkarze

Dla ciekawych: Biała Lądecka nazwę swą zawdzięcza pewnym małym jaskrom pędzelkowatym, które kwitnąc wiosną, sprawiają, że powierzchnia rzeki wygląda jakby była usłana białymi kobierczykami.

Wędkowanie - w wodach Białej Lądeckiej żyją trzy gatunki pstrągów: potokowy, tęczowy i źródlany, a jej wody zasilają okoliczne stawy hodowlane, w których można wędkować, a także usmażyć ryby i delektować się ich smakiem na świeżym powietrzu.

Kryty basen, ścianka do wspinaczki - na niepogodę pobliskie Stronie Śląskie, oddalone zaledwie o 6 km od Lądka, oferuje w Centrum Sportu i Rekreacji nowoczesny kryty basen, a także ściankę do wspinaczki, na której można potrenować przed wyprawą w góry.

Off road - to coś dla miłośników błota, bezdroży i mocnych wrażeń w otoczeniu pięknych widoków. Doświadczeni kierowcy z klubów miłośników samochodów terenowych mogą zabrać was na mniej uczęszczane szlaki w prawdziwe ostępy leśne. A sprawni samochodziarze mogą sprawdzić swoje umiejętności w rajdach Off Road organizowanych dwa razy do roku.

Loty paralotnią - scenerie zapierające dech skusiły wielbicieli paralotni do uprawiania tego sportu w Sudetach. Ulubioną okoliczną górą paralotniarzy jest Łysiec o wysokości 964 m n.p.m.

ATRAKCJE ZIEMI KŁODZKIEJ

Góry Złote i Bardzkie

Złoty Stok- zabytkowa Kopalnia Złota, Miejska Trasa Turystyczna, Leśny Park Przygody „Skalisko”

Srebrna Góra z owianą legendą Twierdzą Srebrnogórską.

Jaskinia Radochowska i Cierniak - najlepsze dojście piesze lub rowerowe do jaskini prowadzi przez szczyt Cierniaka 592 m n.p.m., kaplica kalwaryjska Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych

Stronie Śląskie - Muzeum Minerałów

Masyw Śnieżnika

Śnieżnik - 1425 m n.p.m., jedno z najstarszych schronisk turystycznych w regionie na Hali pod Śnieżnikiem, rzeźba słonia - symbol Śnieżnika,

Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia, Sztolnia Fluorytowa w dawnej kopalni uranu, Muzeum Ziemi

Międzygórze - Ogród Bajek, Wodospad Wilczki, Igliczna - Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej

Czarna Góra, Sienna - Kolej linowa, wieża widokowa, Bacówka /latem możliwość zakupienia oscypków, bunca, żyntycy/

Trójmorski Wirch - zbieg wododziałów trzech mórz: Bałtyckiego. Północnego i Morza Czarnego. Poniżej szczytu turystyczne przejście graniczne Jodłów Horni Morava z miejscem odpoczynku.

Góry Stołowe

Czermna - Kaplica Czaszek, największa i najstarsza wieś zakątka czeskiego z XIX-wiecznymi domami tkaczy

Kudowa Zdrój - Muzeum Zabawek „Bajka”, Muzeum Rzemiosł, ruchoma szopka z 250. figurkami

Pstrążna - skansen budownictwa ludowego

Błędne Skały - 850 m n.p.m., to unikatowy labirynt ciasnych skał i szczelin powstały w wyniku wietrzenia piaskowca,

Szczeliniec Wielki - 919 m n.p.m.,

Skalne Grzyby - zgrupowanie form skalnych przypominających grzyby, młoty, baszty, maczugi, ciągnących się na wys. 700 m, w w większości porośnięte lasem.

Szczytna - zamek Leśna, w nim ośrodek pomocy społecznej z udostępnioną dla zwiedzających kaplicą

Skalne Mesto - po czeskiej stronie

Góry Bystrzyckie i Orlickie

Zieleniec - ośrodek narciarski,

Topielisko - ścisły rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem

Duszniki Zdrój - uzdrowisko, Muzeum Papiernictwa, w parku zdrojowym Dworek Chopina - corocznie odbywają się tu koncerty chopinowskie

Dolina Dzikiej Orlicy - świetna trasa rowerowa o wspaniałych walorach krajobrazowych /mały ruch turystyczny/

Gniewoszów, Szczerba, Solna Jama, Poręba - ruiny zamku „Szczerba”

Kamieńczyk - drewniany kościół z 1710 r., we wsi chaty sudeckie

Kotlina Kłodzka

Kłodzko - przepiękna starówka Kłodzka, podziemna trasa turystyczna, korytarze minerskie w Twierdzy Kłodzko

Wambierzyce - barokowa Bazylika, ruchoma Szopka Betlejemska

Polanica Zdrój - uzdrowisko, park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, Huta Szkła „Barbara”, Etnograficzne Muzeum Misyjne, letni tor saneczkowy,

Żelazno - barokowy obronny kościół, wieża rycerska z XIV w., zespół pałacowy z zabytkowym parkiem

Długopole Zdrój - najmłodsze uzdrowisko kłodzkie, piękna droga spacerowa w stronę Poręby - wiosną kwitną całe łany śnieżycy wiosennej

Międzylesie - kościół Bożego Ciała z 1676 r., z amboną w kształcie łodzi, w okolicach rynku - drewniane domu tkaczy


Źródło informacji o Ziemii Kłodzkiej:

„Ziemia Kłodzka” - przewodnik wydawnictwa Galileos

„Dolny Śląsk jakiego nie znacie” - Joanna Lamparska

„Sudety” - przewodnik rowerowy wydawnictwa Pascal

Lądek Zdrój i okolice' - mapa turystyczna


Kalendarz imprez znajdą Państwo na stronie Gminy Lądek Zdrój